Kestävyyskahvit keväällä 2025

Tervetuloa mukaan kevään 2025 Kestävyyskahveille!

Kestävyyskahvit, jotka on aiemmin tunnettu nimellä Vastuulliset aamukahvit, jatkuvat jälleen keväällä uusien alustajien ja aihekokonaisuuksien kanssa. Aamukahveille ei tarvitse erikseen ilmoittautua, linjoille voi hypätä mukaan matalalla kynnyksellä. Linkit löydät Kestävyys- ja vastuullisuusverkoston Howspace-työtilasta. Vaihtoehtoisesti linkin voi myös pyytää sähköpostitse osoitteesta kestavyys@valtiokonttori.fi.

Kestävyyskahvit järjestetään kuukausittain virtuaalisesti Teamsissä. Kahvit järjestetään perjantaiaamuisin kello 9-10. Vuoden ensimmäiset aamukahvit perjantaina 17.1. alkavat jo kello 8.30!

Kevään aiheet ja ajankohdat ovat:

  • 17.1.2025: Ajankohtainen kestävyyssääntely, puhujana ulkoministeriön kaupallinen neuvos Linda Piirto
  • 7.2.2025: Vaikuttavuusjohtaminen, puhujana Motivan asiantuntija Santtu Hakola 
  • 21.3.2025: Ilmastotuuppaus (NUDGE) -hanke, puhujana konsortion johtaja, psykologian professori Paula Salo
  • 11.4.2025: Kestävä johtaminen, puhujana Turun yliopiston professori Satu Teerikangas
  • 16.5.2025: Maanmittauslaitoksen hiilijalanjälki: Kaiku-hankkeen tulosten esittely, puhujina Maanmittauslaitoksen viestintäpäällikkö Suvi Staudinger ja Third Rock Finland Oy:n vastuullisuuskonsultti Maija-Leena Tapio
  • 6.6.2025: Ylisukupolvinen oikeudenmukaisuus – miten nuoret ja kestävä kehitys liittyvät toisiinsa? Puhujana Nuorisoala ry:n toiminnanjohtaja Anna Munsterhjelm
  • 13.6.2025: Esittely pro gradu -tutkielmasta koskien Valtiokonttorin työn vaikuttavuutta, kestävyys- ja vastuullisuusverkoston toimintaa ja kestävyystyön tulevaisuutta, puhujana tutkielman tekijä Aalto-yliopiston maisteriopiskelija Roosa Laakso Creative Sustainability -maisteriohjelmasta.

Lisätietoa kahveista voit tiedustella sähköpostitse osoitteesta kestavyys@valtiokonttori.fi. Jos haluat toivoa aihetta kahveille, voit tehdä sen samaan sähköpostiosoitteeseen.

Kannustamme myös vinkkaamaan Kestävyyskahveista eteenpäin kollegalle! Teams-linkkiä saa jakaa oman organisaation sisällä.

Lämpimästi tervetuloa mukaan!